Eolus Vind AB bokslutskommuniké 1 september 2019 – 31 december 2020

Hässleholm den 19 februari 2021

Verksamhetsårets femte period 1 september 2020 – 31 december 2020

  • Nettoomsättningen uppgick till 1 077,5 (465,9) MSEK.
  • Rörelseresultatet uppgick till 59,8 (210,9) MSEK. Resultat före skatt uppgick till 36,2 (180,9) MSEK. Periodens resultat efter skatt uppgick till 30,1 (185,0) MSEK.
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 1,21 (7,43) SEK.
  • Under perioden togs 0 (43) nya vindkraftverk med en total effekt om 0 (163,4) MW i drift.
  • Under perioden överlämnades motsvarande 0 (43) vindkraftverk med en total effekt om 0 (163,4) MW till kunder.
  • Vid periodens utgång omfattade koncernens förvaltningsverksamhet 903 (687) MW.
  • Den extra bolagsstämman, den 27 augusti, beslutade om ändrat räkenskapsår till kalenderår, 1 januari till 31 december, istället för 1 september till 31 augusti. Innevarande räkenskapsår har förlängts till 31 december 2020 och omfattar perioden1 september 2019 till 31 december 2020. Detta har medfört att fem delårsrapporter har avlämnats där den femte omfattar fyra månader, 1 september – 31 december 2020. Jämförelsetalen för den femte perioden omfattar fyra månader 1 september – 31 december 2019. Totalt omfattar räkenskapsåret 16 månader.
  • I september tecknades avtal med Commerz Real om försäljning av vindparkerna Boarp (24 MW), Dållebo (26 MW) samt Rosenskog (18 MW) omfattande totalt 68 MW för en preliminär köpesumma om 82,5 MEUR. Avtal har tecknats med Siemens Gamesa Renewables om leverans av 11 vindkraftverk. Parkerna beräknas vara färdigställda under hösten 2023. Eolus kommer att sköta drift och förvaltning åt kunden.
  • I oktober tecknades avtal med Cubico Sustainable Investments om försäljning av den nyckelfärdiga vindparken Wind Wall 1 belägen nära Tehachapi i Kalifornien i USA med en installerad effekt om 46,5 MW. Etablering pågår.
  • För verksamhetsåret 2019/2020 föreslår styrelsen en utdelning på 2,00 (1,50) SEK per aktie.

Väsentliga händelser efter rapportperiodens utgång

  • I januari 2021 tecknade Eolus individuella elförsäljningsavtal med ett stort internationellt energiföretag för de tre vindparkerna Boarp, Dållebo samt Rosenskog som totalt omfattar 68 MW. Avtalen omfattar 100 % av den el som kommer att produceras i vindparkerna som är sålda till Commerz Real.

Utdelning, årsredovisning och årsstämma

  • Årsredovisning kommer att offentliggöras under vecka 12 2021. Årsstämma kommer att hållas 19 maj 2021. Styrelsen avser att föreslå att årsstämman beslutar om en utdelning på 2,00 (1,50) SEK.
Koncernens resultat i korthet4 månader4 månader16 månader12 månader
 2020-09-012019-09-012019-09-012018-09-01
 -2020-12-31-2019-12-31-2020-12-31-2019-08-31
Nettoomsättning, MSEK1 077,5465,92 468,62 031,9
Rörelseresultat, MSEK59,8210,9280,0118,3
Resultat före skatt, MSEK36,2180,9182,6116,0
Värdeförändringar derivat före skatt, MSEK19,230,969,6-24,9
Periodens resultat, MSEK30,1185,0198,3132,8
Resultat per aktie före/efter utspädning, SEK1,217,437,965,33
Eget kapital per aktie, SEK41,6335,6541,6315,61
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK-113,0-230,8-483,7566,6
Balansomslutning, MSEK1 808,22 000,41 808,22 057,8
Nettoskuld - /nettokassa +, MSEK304,2563,4304,2800,1
Orderstock per balansdagen, MSEK5 130,95 138,95 130,91 348,9
Under perioden drifttagna verk, antal0,043,081,031,0
Verk överlämnade till kund, antal0,043,083,034,0
Under perioden drifttagna verk, MW0,0163,4323,7115,2
Verk överlämnade till kund, MW0,0163,4325,3120,0
Förvaltade verk, MW903687903524
Soliditet, %57,353,857,343,2
Avkastning på eget kapital efter skatt, %20,633,920,615,6

För ytterligare information kontakta:

Per Witalisson, VD, telefon +46 (0)70-265 16 15
Catharina Persson, CFO, +46 (0)70 932 97 77
Johan Hammarqvist, kommunikationschef, telefon +46 (0)720-50 59 11

Denna information är sådan information som Eolus Vind AB är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom kommunikationschef Johan Hammarqvists försorg, för offentliggörande 19 februari 2021 kl. 08.30 CET.

Kort om Eolus
Eolus Vind är en av Nordens ledande projektörer av vindkraftsanläggningar. Eolus skapar värden i alla led inom ramen för projektutveckling och drift av vindkraftsanläggningar och erbjuder såväl lokala som internationella investerare attraktiva och konkurrenskraftiga investeringsobjekt i Norden, Baltikum och USA. Sedan starten 1990 har Eolus medverkat vid uppförandet av 653 vindkraftverk med en effekt om nära 1 370 MW. Totalt har Eolus driftorganisation kontrakt för att förvalta över 1 400 MW åt kunder varav cirka 905 MW är i drift.

Eolus Vind AB har nära 41 000 aktieägare. Eolus B-aktie handlas på Nasdaq Stockholm Mid Cap.

För mer information om Eolus, besök gärna www.eolusvind.com

Bilaga